in

Soğuk Suyla Duş Almanın Sağlığınıza 6 Faydası

Vücudumuzun suya ihtiyacı olduğundan genellikle ondan sadece içerek yararlanmaya çalışırız. Ancak suyun vücuda dışarıdan temasının da sağlığımız için çok sayıda faydası vardır. Suyun vücuda temasının en güçlü yolu da duş almaktır. Hijyenik bir alışkanlık olan dış alma vücudumuzu rahatlattığı için çoğumuz ılık duş almayı tercih ederiz.

Ancak bilinenin aksine soğuk su ve soğuk duşun da beden, zihin ve cilt için birçok faydası bulunmaktadır. Uzmanlar tarafından sıcak su ile duş almanın aksine, soğuk duş almak önerilmektedir. Gelin size soğuk suyla duş almanın faydalarından biraz bahsedelim…

1.  Bağışıklığı Arttırır

Araştırmacılar soğuk suyla duş almanın bağışıklık sisteminizi güçlendiren, vücudun toksinlerini çürüten ve stresle savaşan bir antioksidan olan glutatyondaki artış arasında bir ilişki bulmuşlardır.

2.  Cildi Güzelleştirir

Dermatologlar derilerinden gelen sıcak suyun uçucu yağlarla birlikte deriyi kuru ve kaşıntılı yaptığını söylüyor. Haftada birkaç kez soğuk suyla duş almak, cilt iltihaplanmasını azaltacak ve saçınızın kırılgan hale gelmesini önleyecektir.

3.  Kasların Daha Hızlı İyileşmesini Sağlar

Sporcular, bir yarıştan veya oyundan sonra kas ağrılarını hafifletmek için kısa zaman dilimlerinde buz banyosuna girerler veya soğuk suyla duş alırlar. Aynı prensip, hafta sonu koşusu yapan veya bahçe işleriyle uğraşan insanlar için de yararlı olacaktır.

4.  Modunuzu Yükseltir

Virginia Commonwealth Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, soğuk suyla duşların depresyondan çıkartabileceğini iddia ettiler. Her 5 dakikada bir kademeli olarak suyun sıcaklığını azaltarak araştırmalar yaptılar ve soğuk suyla duş almanın, periferik sinirlerden beyne aşırı miktarda elektriksel impuls gönderildiğini gözlemlediler.

5.  Kilo Vermeyi Destekler

kilo-vermek

İnsan vücudu iki tip yağı barındırır: beyaz yağ ve kahverengi yağ. Beyaz yağ çok fazla sağlıksız besin tükettiğinizde ve fiziksel aktiviteden uzak durduğunuzda biriken yağdır.

Fakat diğer yandan kahverengi yağ, “iyi yağ” olarak bilinendir çünkü vücuttaki sıcaklığı sağlar ve beyaz yağın azalmasına yardımcı olur.

Soğuk dereceler kahverengi yağın üretimini aktive ettiği için, soğuk duş almak kilo vermenize yardımcı olabilir.

6.  Lenf Sisteminin Fonksiyonunu İyileştirir

Lenf sistemi kan damarlarından ayrıdır, patojenlerle savaşır ve atıkları filtreler.

Lenf sıvısı, enfeksiyonlarla savaşmakta büyük bir rol oynayan beyaz kan hücreleri barındırır.

Soğuk suyla duş almak vücutta meydana gelen kasılmaları tetikler, bu da lenf sıvısının daha kolay akmasını sağlar ve genel sağlığınızı iyileştirir.

 

Eğer bu sıvı etkili bir şekilde dolaşmazsa, uçlarda toplanabilir ve bütün sağlığınızı etkileyen semptomlara sebep olabilir.

What do you think?

1 point
Upvote Downvote

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Yol Kenarlarına – Otobanlara Neden Ağaç Dikilir?

‘Robin Hood’ Bankacı: Zenginlerin Hesabından Yoksulların Hesabına 1 Milyon Euro Aktardı